Begu si Halep, vor juca JOI in sferturi la Shenzhen!

Organziatorii de la Shenzhen au anuntat programul de maine. Begu si Halep, vor juca in sferturi,  incepand de la ora 06:00. Prima care intra in arena va fi Irina, de la ora 06:00. Simona va lupta pentru un loc in semifinale, nu inainte de ora 09:00.

Ambele romance au revenit azi de la 0-1 la seturi in confruntarile din optimi si si-au asigurat un loc in ultimele opt, la turneul din China.

Simona Halep si Irina Begu si-au asigurat astfel un cec de 13.121 dolari si 60 de puncte WTA.

Urmatoarea adversara pentru liderul mondial va fi belarusa Arina Sabalenka (19 aniu, 73 WTA), care in primul tur a dispus de Monica Niculescu in doua seturi, cu 6-4, 6-4. Aceasta e in mare forma, invingand-o in optimi pe Danka Kovinic cu scorul de 6-1, 6-0. Halep si Sabalenka nu s-au mai intalnit pana acum, astfel ca Simona a dezvaluit ca va analiza impreuna cu Darren Cahill mai multe videouri cu secvente din partidele sportivei din Belarus.

Articol recomandat:  Pleaca Alibec de la FCSB? Iata ultimele NOUTATI!

Nu am jucat niciodata impotriva ei si nici nu am vazut-o jucand niciodata, dar voi vorbi cu antrenorul meu si poate voi urmari si cateva din meciurile ei. Știu insa ca loveste puternic, la fel ca si Duan, asa ca va fi un meci dificil. Sunt insa gata sa joc si vom vedea maine ce se va intampla“, a spus Halep, la conferinta de presa de dupa partida de astazi.

Articol recomandat:  Echipa de Cupa Davis a Romaniei are un nou CAPITAN NEJUCATOR! Afla cine e!

Tot in sferturi va juca maine si Irina Begu, a patra favorita, care a dispus azi de rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 4-6, 6-1, 6-2. In sferturi, Irina o va infrunta pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numarul opt. Partida va fi joi, de la ora 06:00.

Articol recomandat:  Vrei sa te imbogatesti de pe urma cunostintelor tale din sport? Joaca la pariuri sportive

Daca vor castiga in confruntarile de maine, Halep si Begu vor fi adversare in semifinale. Cele doua romance sunt calificate in semifinalele probei de dublu, unde vor infrunta perechea Ana Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).